Menu
Reklama
Historia gier

Gry - historia i współczesność

gra puzzle Gry od zawsze były częścią ludzkiej kultury, ponieważ dostarczają rozrywki i usprawniają pracę mózgu. Niektóre gry liczą tysiące lat. Wyrzeźbione z kostki do gry odnajdywano w wielu starożytnych miejscach.

Gry planszowe
W prostych grach planszowych do wygranej potrzeba szczęścia, ale bardziej skomplikowane gry wymagają dobrych strategii. Wiele gier planszowych czerpie z naszego życia codziennego, jak gra monopol, w której handluje się nieruchomościami, czy scrabble, w której tworzy się słowa. Niektóre gry, np. szachy, powstały w oparciu o działania wojenne. Pionki przesuwa się, by zdobyć przewagę i schwytać króla. Internetowe wersje gier planszowych umożliwiają grę z dowolną osobą na świecie i w dowolnej chwili. Pierwsze gry planszowe polegały prawdopodobnie na przesuwaniu kamyków na piasku. Później jako pionków używano suchych ziaren fasoli lub glinianych klocków. Z czasem wprowadzono też plansze. Starożytni Egipcjanie używali liczącej 4000 lat papirusowej planszy do gry w senet, który przypomina współczesną grę w tryktraka.

Gry karciane
W pierwszych grach karcianych, około 2000 lat temu w Chinach, używano papierowych pieniędzy. Istnieje mnóstwo rodzaju gier karcianych, dla jednej osoby lub dla dużych grup. W niektórych grach, jak uno, używa się wyjątkowych zestawów kart.

Gry logiczne Gry logiczne mają za zadanie pobudzić do myślenia umysł człowieka. Do najbardziej znanych gier logicznych na świecie można zaliczyć np. układanki, puzzle, kostkę Rubika, wszelkiego rodzaju łamigłówki, krzyżówki i rebusy.